Country kapela GYMPLEŘI Vsetín

Aktuality
O nás
Členové
Akce
Fotky
Diskografie
Kontakt
Kniha návštěv

Odkazy

Starý dobrý western


 

 

 

 

Country v podání Gymplerů


V současné době hraje country kapela Gympleři Vsetín moderní i tradiční country (americká country 70. a 80. let) s důrazem na vícehlasé vokály. Kapela disponuje několika desítkami písní, jež se dají charakterizovat jako původní tvorba - tvoří ji americké country melodie s českými texty vlastními i četnými přáteli z širšího okolí kapely dodanými.


Skupinu Gympleři můžete potkat na festivalech, přehlídkách, soutěžích či dostaveníčkách, vystupují také na četných country bálech, zábavách a slavnostech v okolí Vsetína (blízkém, jindy širokém až dalekém).


Zkoušky kapely probíhaly původně v garáži k těmto účelům uzpůsobené, ovšem se zvyšujícím se počtem členů rostla také potřeba větších prostor. Dobrá věc se podařila a Gympleři následně našli útočiště v prostorách bývalé keramické dílny ve Vsetíně-Rokytnici. V roce však proběhla rekonstrukce bývalého Alceda a proto se v roce 2011 kapela stěhuje do budovy KICu na Trávníkách, kde zkouší dodnes.

 

Historie kapely


1993–1996 - éra Gymplu
Gympleři vznikli v roce 1993 a název kapely odkazuje na působení na vsetínském gymnázium (Martin Kožich - banjo, Martin Mrlina - kytara, Dalibor Hudec - 12-str. kytara, Lukáš Musil - kontrabas, Pavla Drlíková - zpěv, Dana Rozkošná - zpěv).


1998–2001 - éra "obnovení, rychlých změn a hledání"
Po zhruba dvouleté přestávce způsobené odchodem členů na vysoké školy kapela znovu obnovila činnost v roce 1998.


Na jaře 1998 dávají Martin Kožich (zpěv, 5-ti strunné banjo, kytara, kapelník) a Martin Mrlina (zpěv, 12-ti strunná kytara) dohromady novou sestavu. Dalšími členy byli Helenka Kusalová (zpěv), po půlroce vystřídaná Boženkou Tomečkovou (zpěv), Lenka Lamošová (zpěv, housle, rytmika), Daniel Káčer (zpěv, kontrabas, foukací harmoniky) a Jiří "George" Pekař (zpěv, kytara). Za mixpultem o zvuk pečuje Radka Lamošová.


V létě 1999 kapelu opouští George, místo něj začíná působit Radim "Sinkler" Barbořík (zpěv, steelkytara). K další změně dochází v zimě - odchází houslistka Lenka Lamošová a zvukařka Radka Lamošová.


V listopadu 2000 přichází do kapely zpěvačka Petra Dvořáková, sólový kytarista Josef "Pepíno" Kamenčák (ex Problém Újezd) a občas svým basem doplňuje vokál Petr Langer. Odchází zpěvačka Boženka Tomečková.


V březnu 2001 končí spolupráce se sólovým kytaristou Pepínem. S Gymplery začíná zpívat Katka Minarčíková.2001–2007 - nový zvuk s bicíma a kytaristou Vlasťou
V září 2001 dochází k posílení formace a radikální změně stylu a repertoáru. Do kapely přichází zpěvák a kytarista Vlastimil Fiala a jeho bratranec bubeník Libor Fiala. Zvuk se díky bicím a piánu přibližuje moderní country (americká country 80. let), základním pilířem je i nadále sborový zpěv.


V červnu 2002 k již tak dosti početné sestavě přichází zvukař Jaroslav "Sady" Koutný. Dalším přelomem byl konec roku 2003 - z kapely odchází Sinkler a na jeho místo nastupuje houslista a mandolínista Michal Burda. Mění se také doprovodná kytara - tu začíná obsluhovat Vlasťa a Martin Mrlina se načas ujímá kytary elektrické - později se věnuje výhradně zpěvu.


Druhá polovina roku 2005 je ve znamení hledání nového "člověka" na post basisty poté, co dlouholetý člen kapely - Dan Káčer - ohlásil svůj odchod. Intenzivní hledání vyústilo v angažování Jany "Skypi" Skýpalové, nyní Cagašové (t. č. kapela Hrachokout). Na počátku roku 2006 se do kapely navrací (po cca dvouleté absenci) Radim "Sinkler" Barbořík obsluhující steelkytaru, čímž se počet členů včetně zvukaře ustálil na sympaticky kulaté desítce.2007–2010 - kytarista Reňoš a Skypi za basou
Počátkem roku 2007 odchází Vlasťa Fiala, dlouholetý to kytarista, a na jeho místo nastupuje René Mikulenka (taktéž kytarista a dříve člen skupiny Hrachokout).2011–2014 - kytarista Hood a za bicíma Kuba
K další větší změně v rytmické sekci dochází na začátku roku 2011. Z kapely odchází bubeník Libor Fiala a kytarista René Mikulenka a na jejich místa nastupují zlínský kytarista a country nestor Robert "Hood" Vrška (t. č. skupina Karma) a bubeník Jakub Šnevajs (Hard2Say, Traverz Rock).


Počátkem roku 2013 od Gymplerů odchází zpěvačka Katka Mrlinová (donedávna Minarčíková) a kapela pokračuje nadále v 8-členné sestavě.2015 až současnost - bez steel-kytary, nově s elektrickou kytarou, kytarista Čoček
Poslední změna nastává na začátku roku 2015 - s Gymplery se loučí dlouholetý steelkytarista a zpěvák Sinkler a kytarista Hood. Do kapely místo nich nastupují Ondřej "Bob" Vaněk (el. kytara, banjo, zpěv) a Milan "Čoček" Bezděk (doprovodná kytara).